Uverejnené

Myslíme ekologicky…

Myslíme ekologicky, vyrábame zodpovedne a informujeme pravdivo.

Ochrana prírody by mala byť každodennou súčasťou našich životov a my sa snažíme hľadať nové inšpirácie a spôsoby, ako sa neustále zlepšovať.

Nite

  • Nite dovážame od európskych výrobcov a vyrábame z nich slovenské bavlnené špagáty značky VEĽKÁvlna
  • Všetky naše nite sú recyklované. Na ich výrobu sa používajú textilné zbytky, ktoré dostali druhú šancu. Opätovne sa z nich vyrábajú pletacie priadze v zložení 80% recyklovaná bavlna a 20% prímes na dosiahnutie požadovanej farebnosti.

Našim cieľom je však používať nite zo 100%nej bavlny. Nite, ktoré sú recyklované, čo najšetrnejším spôsobom k planéte. Preto sme sa pustili do spolupráce aj s ďalším dodávateľom nití, ktorý na výrobu používa technológiu ECOTEC®. Výsledkom tejto spolupráce sú naše bavlnené špagáty VEĽKÁvlna BOBINOIDY.

Všetky produkty tejto rady garantujú najvyšší štandard, ktorý sa navyše spája s pridanou hodnotou udržateľnosti. Celý proces je certifikovaný a dosledovateľný.

Proces ECOTEC®

Proces ECOTEC® je krásny príklad obehového hospodárstva. Umožňuje dať nový život vláknam a vytvoriť nové priadze z textilného odpadu. Tradičný výrobný systém má 10 krokov, zatiaľ čo jedinečný proces ECOTEC® len 5.

  1. výskum a výber materiálu na upcyklovanie ( výrobný odpad tkáčskych a pletacích spoločností (pred spotrebiteľom), použité oblečenie (po spotrebiteľovi)
  2. transformácia materiálu na nové vlákna
  3. teraz je materiál pripravený na proces spriadania
  4. transformácia na novú priadzu
  5. nová priadza, ktorú netreba dodatočne dofarbovať

Priadze vyrobené procesom ECOTEC® sú hlboko spojené s planétou. Redukujú dopad na životné prostredie zmysluplným a kvantifikovateľným spôsobom. V číslach to znamená:

  • Úspory energie až do 46,9%
  • Zredukovanie skleníkového efektu až do 46,6%
  • Úspora vody počas celého procesu až do 61,6%

Tieto záznamy sa zakladajú na Štúdii PŽC (Posúdenie životného cyklu), ktorú vykonalo ICEA. Porovnali ECOTEC® produkt s podobným produktom, ktorý bol vyrobený z panenských materiálov. Technológie idú neustále vpred, takže veríme, že časom budú čísla ešte priaznivejšie.

Nite spĺňajú oficiálne podmienky pre certifikáciu :

BCI (Better Cotton Initiative) , GRS (Global Recycled Standard), LCA (life cycle assessment), Oeko-Tex 100, TF (traceability & Fashion), Tessile & salute

Ako všetci dobre vieme, recyklácia nie je lacná záležitosť. Čim šetrnejší proces recyklácie, tým drahší. Cena nití sa teda odzrkadlí aj na cene hotového špagátu. Žiaľ, v našej spoločnosti ešte nie je také ekologické povedomie, ako by malo byť. Ľudia prevažne siahajú po lacnejšom výrobku z Turecka či Číny, bez toho, aby sa zamysleli nad pôvodom a procesom výroby samotného špagátu.

Štítky

Naše štítky sú minimalistické a z recyklovaného papiera. Samy sme si ich navrhli, vytlačili, vlastnoručne narezali a predierovali. Viažeme ich prírodným jutovým špagátom. Jutový špagát sa vyrába z jutovníka tobolkovitého a v prírode sa vie bez problémov celý rozložiť. Jeho používaním nezaťažujeme zbytočne prírodu.

Návrh na zlepšenie: u nás si môžete klbká VEĽKÁvlna objednať aj bez štítkov (ktoré aj tak nakoniec skončia v koši). Stačí nám túto požiadavku uviesť v objednávke do poznámky. Ďakujeme 😉

Obálky

Vaše objednávky Vám balíme do plastových obálok. Tie sú vyrobené z recyklovaného plastového odpadu (80%) a dajú sa ďalej recyklovať. 

Priebeh recyklácie:

Plastový odpad sa vytriedi podľa typu a farieb, filtruje a čistí sa od nečistôt. Potom sa naseká a roztaví na pelety (plastový granulát) alebo sa vyrobia plastové vlákna. Odtiaľ prechádza plastový granulát alebo vlákna opäť na začiatok výrobného procesu a stáva sa z nich nový výrobok.

Baliace doplnky

Ak je Vaša objednávka krehká, balíme ju do 100% recyklovaného papiera. Následne posielame v krabici. Krabiciam “dávame druhú šancu” tzn, že zrecyklujeme už použitú krabicu. Musí byť na to vhodná a teda čistá, bez zápachu a bez poškodenia.

Lepiace pásky používame papierové. Tie sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Áno, aktuálne na Vašich balíkoch vidíte plastovú pásku. Žiaľ, stala sa chyba a pri objednávaní sme sa “uklikli”. Omylom sme dali vyrobiť plastové pásky namiesto papierových. Ale ekologickejšie je pásku minúť, než ju vyhodiť. Tak teda míňame 😉

Občas zrecyklujeme aj výplňový materiál, lebo je ekologickejšie ho použiť, ako vyhodiť.

Samozrejme, uvedomujeme si, že vždy je priestor na zlepšenie. Stále hľadáme nové spôsoby, ako byť šetrnejší k našej prírode.